Ápolási díj – aHang https://ahang.hu Alaphang, felhang, összhang! Tue, 21 Jan 2020 09:12:42 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.5.2 https://ahang.hu/wp-content/uploads/2020/09/mstile-310x310-1.png Ápolási díj – aHang https://ahang.hu 32 32 Hatalmas eredményt értünk el! https://ahang.hu/kampanyok/hatalmas-eredmenyt-ertunk-el/2018/10/11/ Thu, 11 Oct 2018 10:43:46 +0000 https://ahang.hu/?p=1354 Hatalmas eredményt értünk el! A Lépjünk, hogy Léphessenek Közhasznú Egyesület, a Csak Együtt van Esély (CSEVE) Csoport és az aHang platform közös kampánya nyomán támadt társadalmi összefogás hatására minden kategóriában nő az ápolási díj összege, lesznek családok, amelyekben több mint 70 ezer forinttal, azaz több mint 200 százalékkal.

Az elmúlt években nem volt ilyen nagy hatású társadalmi kampány, amelynek hatására valóban javult volna több tízezer ember helyzete.

Az MTI-nek ma reggel eljuttatott közlemény értelmében egy szerdai kormánydöntés nyomán az ápolásra szoruló gyermekek után járó díj összege egységesen havi 100 ezer forintra nő január 1-jével.

Az államtitkár szerint ez az emelés folytatódik a következő években is, a cél az, hogy 2022-re – három lépésben – ezen ápolási díj mértéke elérje az akkori minimálbér összegét – tette hozzá.

Az államtitkár közölte továbbá, hogy azon családokban is emelkedik az ápolási díj, amelyekben nem a gyermekek jogán kapják ezt a jogosultságot. Ez esetben az ápolási díjat – szintén a jövő évtől – 15 százalékkal emelik, majd 2020-ban, 2021-ben és 2022-ben további öt-öt-öt százalékkal lesz magasabb a díj összege. Így azok, akik nem a gyermekükről gondoskodnak, de ápolási díjra jogosultak, 2022-re 30 százalékkal nagyobb összeget fognak kapni, mint jelenleg – mondta. Novák Katalin hozzátette: azok a családok, amelyek több önellátásra képtelen gyermeket is nevelnek, másfélszeres összegű gyermekápolási díjat kapnak.

Mint mondta, változás az, hogy új kategóriaként bevezette a kormány az önellátásra képtelen gyermeket nevelőknek járó gyermekápolási díjat.

Ma bebizonyosodott, hogy ha a magyar emberek egy ügyben valódi összefogásra képesek, akkor megnyerhetik azt, változást érhetnek el.

Május óta példátlan figyelem és támogatás kísérte a Lépjünk, hogy Léphessenek Közhasznú Egyesület a Csak Együtt Van Esély (CSEVE) Csoport és az aHang platform közös kampányát. Pár nap alatt 50 szervezet csatlakozott hozzájuk és tízezrek írták alá a petíciót, amely az otthonápolók elismerését követelte. A kampány első szakaszában a szervezetek a média hathatós segítségével egyfajta felvilágosító munkát végeztek: történeteken keresztül mutatták be, hogy mit jelent ma Magyarországon otthonápolónak lenni.

Számos cikkben és tévériportban arccal, névvel mutatták be életüket a családok, a száraz adatok így váltak megdöbbentő tényekké, az emberek többsége így értesülhetett róla, hogy milyen küzdelem egy 24 órás gondozásra szoruló ember ellátása havi pár tízezer forintnyi segélyből.

Kiderült: a magyar emberek (legalábbis ebben a kérdésben biztosan) nem részvétlenek, hanem informálatlanok voltak. Az emberek döntő többsége nem tudta, hogy ma Magyarországon maximum 52 800 forint segélyt kap az, aki éjjel-nappal ápolja beteg hozzátartozóját és hogy áldozatvállalása nem minősül munkának. Támogatói videónkban, amelyben öt ismert férfi gondozott egy súlyosan sérült kisfiút egy napon át, olimpikon vívónk, Imre Géza is bevallotta: ő azt hitte, már régen munkának minősül az otthonápolás.

A szervezetek akcióit, videót, kiállásait hatalmas érdeklődés és szimpátia kísérte, ez adhatott erőt a végletekig elfáradt és elkeseredett érintetteknek a folytatáshoz. A legtöbbször maguk is érintett önkéntesek Magyarország 210 településen 5625 aláírást maguk gyűjtöttek össze olyan sorstársaiktól, akik helyzetükből adódóan interneteléréssel sem rendelkeznek. Volt olyan édesapa, aki egymaga több mint 700 aláírást szedett össze.

Pár hete új irányt vett a kampány: a megszerzett erős társadalmi támogatottságot kívánták immáron demonstrálni a szervezetek, felhívni a figyelmet arra, hogy nem „csupán” az 50 ezer otthonápoló, de a magyar emberek összessége valódi változást követel az ügyben. A Pulzus Kutató reprezentatív nyári felmérése szerint a magyar emberek 94 százaléka gondolja úgy, hogy az otthonápolást munkaként el kell ismerni és megfelelő módon bérezni.

Az aláírók száma mostanra csaknem elérte az 50 ezret.

Az otthonápolás munka! feliratú matricák borították be az országot azután, hogy a legutóbbi kiálláson azt kérték a szervezők: ezzel az apró gesztussal mutassuk meg minél többen véleményünket az ügyben. Laptopok, autók, kirakatok ezrein virít azóta a matrica.

A fentiekkel párhuzamosan a szervezetek adatokat szereztek és tettek nyilvánossá, elemzéseket készítettek, törvényjavaslatot készítettek elő, beadványokkal bombázták a parlamenti képviselőket, minisztériumi dolgozókat, döntéshozókat. Megjelentek a parlamentben és kora nyáron egy minisztériumi egyeztetésen is részt vettek, ezután úgy tűnt, hogy nem várható érdemi változás, a parlament a jövő évi költségvetésbe nem tervezte bele az ápolási díj emelését.

A kampány ismertsége és támogatottsága azonban fontos lépésre sarkallta a döntéshozókat. Hatalmas eredménynek tekintjük az emeléseket, de a kampányt – melynek végső célja az összes otthonápoló munkájának elismerése – folytatjuk.

Videók:
A Lépjünk, hogy Léphessenek Közhasznú Egyesület 2018. február 26-án készült videóját több mint 800 ezren nézték meg:

#ezismunka

Több mint 12 000 szülő ápolja otthon súlyosan-halmozottan sérült gyermekét. Ezért a nem 8, hanem 24 órás munkáért egy segélyt kapnak, ami a legmagasabb kategóriában 52 812 Ft, az emelt családi pótlékkal együtt 75 812 Ft. Ebből kell(ene) két embernek megélnie, lakhatásra, étkezésre költenie. Ami lehetetlen!Ha szerinted is kijárna a szülőknek ezért a munkáért/szolgálatért minimum a mindenkori minimálbér összege oszd meg videónkat! #ezismunka

Közzétette: Lépjünk, hogy léphessenek – 2018. április 24., kedd

Egyre többen vagyunk:

Egyre többen követeljük az otthonápolók munkájának elismerését!

Írd alá Te is a petíciót! https://terjed.4h4n9.ahang.hu/campaigns/apolasidij (és egy megosztás is nagy segítség!!!)A tartósan beteg gyermekek és felnőttek otthoni ápolása ma Magyarországon nem számít foglalkoztatási jogviszonynak. Az otthoni ápolást végzők csupán segélyre jogosultak, amelynek összege a kiemelt kategóriában is csak 52800 forint. 12 ezer ember gondozza ennyi pénzből súlyosan beteg hozzátartozóját éjjel-nappal, további 40 ezer ember még ennél is kevesebb pénzből kénytelen gazdálkodni.Követeljük az otthoni betegápolás munkaként való elismerését és díjazását! Legalább a minimálbér összegét kapják meg azok, akik napi 24 órás szolgálatban dolgoznak súlyosan beteg hozzátartozójuk mellett.https://terjed.4h4n9.ahang.hu/campaigns/apolasidij

Közzétette: aHang – 2018. augusztus 8., szerda

Ismert férfiak próbálták ki az otthonápolást:

5 férfi, 1 fiú, 1 hosszú nap

Már 75000-en megnéztétek és majdnem 2000-en megosztottátok azt a videót, amelyben öt ismert férfi gondozta egy napon át az otthonápolásra szoruló Eriket, hogy csatlakozva a Lépjünk, hogy Léphessenek! Közhasznú Egyesület, a Csak Együtt Van Esély (CSEVE) Csoport és az aHang platform kampányához megmutassák: az otthonápolás munka, amelyért tisztességes bér kellene, hogy járjon! Ha esetleg még nem tettétek meg, kérjük osszátok meg ti is, hogy jobban terjedhessen a hangunk és a petíció: https://terjed.4h4n9.ahang.hu/campaigns/apolasidij

Közzétette: aHang – 2018. október 1., hétfő

Fotó: Csoszó Gabriella / FreeDoc

]]>
Otthonápolók a Parlamentben https://ahang.hu/kampanyok/otthonapolok-a-parlamentben/2018/09/17/ Mon, 17 Sep 2018 14:28:51 +0000 https://ahang.hu/?p=1322

Országgyűlési képviselők öltötték magukra az első őszi ülésnapon az otthonápolók legfőbb üzenetét hirdető pólót. Az otthonápolás munka! – demonstrálta több mint 20 ellenzéki képviselő az ellenzéki padsorokban, hiszen továbbra sem látszanak megvalósulni az égető reformok.

Az érintetteket képviselő Lépjünk, hogy Léphessenek! Közhasznú Egyesület, a Csak Együtt Van Esély és az aHang kampányplatform aktivistái ma délben azért jelentek meg a  Parlamentben, mert továbbra sincs hír az elmúlt hónapokban belengetett reformokról. A képviselőknek 22 pólót osztottunk ki, páran fel is vették ezeket az ülésen, a jobbikos képviselők egy fehér karszalag viselésével csatlakoztak az akcióhoz.

cof

„Azt reméljük, hogy eljött az a pillanat, amelyet 1749 napja várunk: a kormány betartja az ígéretét, és a rendszerváltás utáni magyar kormányok adósságát törlesztve végre rendezi az otthonápolók ügyét. Kérjük, ne hagyja, hogy ez a pillanat tovább tolódjon, mert naponta roppannak bele a gondozás terheibe azok, akik megalázó segélyből ápolják súlyosan beteg hozzátartozójukat!” – írtuk a politikusoknak átadott levelükben.

Újra megismételtük követeléseiket: 50 ezer forint azonnali emelést minden kategóriában, 2019-től pedig foglalkoztatási jogviszonyt és legalább a minimálbér összegét kapják meg az otthonápolók.

„Magyarország nem ítélheti szegénységre azokat, akik az év 365 napján, napi 24 órában beteg hozzátartozójukat gondozzák” – emlékeztettük a parlamenti képviselőket és a döntéshozókat.

A Lépjünk, hogy Léphessenek! Közhasznú Egyesület által az aHang platformon indított intenzív kampány a média hathatós segítségével hatalmas társadalmi támogatottságra talált. Május óta 40 szervezet csatlakozott a kampányhoz és 41 ezer ember írta alá a petíciót, ebből 3000-en az aktivisták által terjesztett íveken (az érintettek egy része anyagi helyzetéből adódóan ugyanis nem rendelkezik interneteléréssel).

Volt olyan vidéken élő érintett édesapa, aki egymaga 700 aláírást gyűjtött – ez is azt mutatja, az otthonápolók nem nyugodnak bele méltatlan helyzetükbe, nem tudnak tovább várni.

A Lépjünk, hogy Léphessenek öt éve, pontosan 1749 napja küzd azért, hogy az otthonápolást ismerjék el foglalkoztatási jogviszonyként és legalább a minimálbér járjon érte. Molinóikon ezzel a számmal szembesítettük a döntéshozókat ma a Parlamentben, és azzal, hogy ez a szám milyen napi nehézségeket szoroz fel: egy idővonalon mutattuk be az otthonápolók egy átlagos napját.

Az elmúlt 1749 nap ugyanolyan küzdelmesen telt az otthonápolók számára, mint a korábbiak – a segélyek alig több mint 2000 forinttal nőttek 2013 óta, és továbbra sem érik el azt a minimális szintet, amelyből meg lehetne élni.

„A halmozottan sérült emberek intézményi elhelyezése ellátottanként 2014-ben már annyiba került, mint a minimálbér nettó összege. Emberségesebb és gazdaságosabb, ha ezt az összeget a betegek otthoni ellátásának biztosítására költi az állam. A Családok évében különösen meg kellene becsülnünk azokat, akik maguk kívánnak gondoskodni beteg hozzátartozójukról” – írtuk a képviselőknek szóló levélben.

A környező országokban gazdaságilag és társadalmilag mindenhol elismertebb az otthoni ápolást végzők munkája és nem jelenti a háztartás ellehetetlenülését, ha tartós beteg él a családban. Nemrég látott napvilágot egy cikk a Szlovákiában életbe lépő változásokról a szociális juttatások területén. A szomszédos országban az egy tartós beteget otthon ápoló személy 370 Eurót (120 ezer Forint), a többet ápoló 490 Eurót (160 ezer Forint) kap idén júliustól.

Ehhez képest ma Magyarországon a legmagasabb kategóriában is csak52 800forintot kapnak az otthonápolók, de több tízezer ember még ennél is kevesebb összegből (havonta 29 vagy 44 ezer forintból) gondozza szerettét.

„Egy közvéleménykutatás szerint az emberek 94 százaléka támogatja az otthonápolók helyzetének rendezését - valószínűleg  jelenleg ez az egyetlen olyan kérdés, amelyben Magyarország polgárai egyetértenek. Választott képviselőinknek ezt a közös szándékot kell képviselniük a magyar országgyűlésben” – hívtuk fel a választott képviselőink figyelmét.

„Ma kezdődik a parlamenti őszi ülésszaka. A képviselőknek nyári szünetük volt, nyaraltak, pihentek, azok viszont, akik otthon ápolják szeretteiket nem tudtak szabadságra menni. Helyette 24 órában álltak szeretteik szolgálatában” – emlékeztette a képviselőket Csordás Anett,a Lépjünk, hogy Léphessenek! Közhasznú egyesület elnöke az akciót követő sajtótájékozatón. Az aktivisták mellett az ellenzéki frakciók képviselői is megjelentek az esményen, hogy támogatásukról biztosítsák az otthonápolókat, közülük többen jelezték, hogy az ülésnapon felszólalásukban is megemlékeznek az otthonápolók ügyéről.

Csordás Anett megígérte, hogy amennyiben nem történik valódi előrelépés az otthonápolók ügyében, szeptember 28-án az érintettek és támogatóik újra a Parlament elé vonulnak.

]]>
A Szigeten járt az aHang! https://ahang.hu/kampanyok/apolasi-dij/a-szigeten-jart-az-ahang/2018/08/15/ Wed, 15 Aug 2018 06:55:15 +0000 https://ahang.hu/?p=1279 Az aHang is kiment egy napra a Szigetre! Galgóczi Péter aktivistával megnéztük, hogy áll jelenleg a fesztivál az akadálymentesség terén. Olvassátok el, nézzétek meg Péter tapasztalatait!

“Két három évente meglátogatom a Szigetet. Kíváncsisággal tölt el, milyen változásokat eszközölnek az akadálymentesítés terén. mennyire hat rá a fővárosban tapasztalható pozitív fejlődés. Nekivágtunk az aHang munkatársával, Papp Dórával videó és képriportot készíteni…
A turné után emígyen éreztem magam:

Nagyon bonyolult érzések kavarognak bennem, hogy összefoglaljam, milyen volt a Szigeten lennem. Kerekesszékes, nem túl magas majd ötvenes férfiként. Tudom, kevesen vágynak arra, hogy egyedül legyenek jelen egy ilyen fesztiválon, de én mindig vágyom rá, hogy adjak egy kis élménycunamit a magányos farkas énemnek.
Felmerül a kérdés, miért akar egyedül egy sérült testű ember a Szigetre kimenni szórakozni?

Pont azért, mert felmerül a kérdés. Pont azért, mert nem egyértelmű, hogy annyi jogunk van egyedül lenni, mint bárki másnak, és akkor vágyunk társaságra, ha  kollégáink, barátaink velünk tartanak, just for fun, vagy ha a szerelmünkkel kívánunk elmerülni a forgatagban. És nem a személyi segítőnkkel.

Ezért mentünk ki barátommal, Papp Dórával feltérképezni, milyen fejlődés tapasztalható a két évvel korábbi állapotokhoz képest, mikor a legutóbbi akadálymentesség-állapotot tükröző fotósorozatot készítettem.

Az megnyugtató érzés, hogy van fejlődés.  Az már kevésbé, hogy visszafejlődés is akad. Öt éve simán bejöhettem az autómmal, a “karszalagkészítő” parkolóig, két éve többet kellett könyörögnöm, most meg kellett használnunk jogvédő identitásunk, hogy az autóm ne vigyék el onnan, mert kell a hely a nem mozgássérült VIP, bennfentes embereknek, és szótagolni kellett, hogy megértsék, ha egy mozgássérült kártyás autót elszállíttatnak, az konkrétan kimeríti a személyi korlátozás jogsértését. Tényleg kihívtam volna a sajtót, rendőrséget, ha hazaindulásomkor nem találtam volna ott az autóm.

Jó volt látni az előrelépést, hogy több akadálymentes toi toi wc-t helyeztek ki, jobban megközelíthető helyekre, nem dombra, nem völgybe, de nincsenek kellően szétszórva a fesztivál területén, nagyon ritka, hogy toi-toi erdők között, a 10%-uk akadálymentes volna. Ugyanott megállunk , ha úgy hozza a szükség, mint bárki más. Miért kell fejben tartanom, hol van az a kb. 8-10 darab a Szigeten?
Annyira jó lenne, ha megértenék ezt a szervezők, évek óta próbálom elmagyarázni, és szomorú meglepettséggel tölt el, hogy a fogyatékosügyi szervezetek ezt nem teszik szóvá. 

A szükséges anyagcserénk beviteli oldalát biztosító vendéglátóipari egységek terén látványosabb javulást tapasztaltam. A kerszékkel megközelíthető helyek száma jelentősen nőtt, több mint a felénél tudok egyedül vásárolni, az eladók nagyon szivélyesek.

A fotóinkon látható, hogy több empátiával, és nem pénzzel, a szabad mozgása egy manuális kerszékesnek, sokkal könnyebb, és zökkenőmentesebb volna. Például, ha a műanyag útépítő pentagondarabokat a kezdetekkor picit beásnák a laza talajba, és nem állnának fel 5 cm hézaggal. Nehéz segítség nélkül túl jutni rajtuk, olykor ki lehetne esni a székből. Pláne, ha piás volnék, mint bárki más a szigeten… Ha ahhoz szottyanna kedvem.
Ugyanez a helyzet a fém útlapok esetében, ha még fél méterrel közelebb hozták volna a hagyományos járdához, akkor kevesebbet kelllett volna off-roadoznom.

A nagyszínpad jobban megközelíthető, mint korábban. Ez örömteli. Jó, hogy telepítettek a sérült embereknek épített kilátó mellé, akadálymentes mellékhelységet. Amin konkrétan megdöbbentem, hogy éptestű férfiakat, akik segítőik a kerszékesnek a lelátón, beengedték dolgukat végezni. A hölgyeket, akik nem kisérők, őket nem, utána ők nehezteltek, nem jogtalanul a kerszékesekre.

Mi ezzel a gondom? Nem volna, ha kiírnák az oldalára, kérlek ülve használd, mert a mozgássérült nem képes tisztogatni állvahasználat után. És nincs kedvem beleülni a produktumba vagy wc-ülőkét lehajtani. Igen, hasonló kéréseink vannak, mint az éplábú hölgyeknek az éplábú férfiakhoz.

Összességében félig jól, félig rosszul éreztem magam a Szigeten. Világszínvonalú jegyárak, világszínvonalú étel-ital árak, a külföldiek véleménye alapján, a világszínvonalú fesztiválforgatagban, a hétköznapi budapesti és vidéki harcaimmal találkoztam.

Ennyi pénzért ezek számomra nincsenek egyensúlyban egymással.”

Galgóczi Péter

]]>
Ápolási díj – egy érintett személyes története – 2. rész https://ahang.hu/kampanyok/apolasi-dij-egy-erintett-szemelyes-tortenete-2-resz/2018/06/01/ Fri, 01 Jun 2018 07:38:07 +0000 https://ahang.hu/?p=1126 aHang-on futó petíció aláírói azért emelik fel hangjukat, hogy járjon foglalkoztatási jogviszony és minibálbér azoknak, akik napi 24 órában gondozzák otthon tartósan beteg családtagjukat. A petíciót a Lépjünk, hogy léphessenek! Közhasznú Egyesület indította, és rövid időn belül tízezres nagyságrendben írták alá, illetve számos civil szervezet is csatlakozott hozzá. Sorozatunkban a petíció aláíróinak személyes történeteit osztjuk meg.

Én évek óta gondozom az anyámat, és mindenre egyedül vagyok. Egyedül kell ápolónak, orvoshoz szaladgálónak, ügyintézőnek, házvezetőnek és teherhordó csacsinak is lennem. Értsd: a vásárlásoknál hazacipelni a cuccokat. Évek óta EGY NAPOT NEM PIHENTEM, ÉS 24 ÓRÁS ÜGYELETBEN VAGYOK. Idegileg, fizikailag is kivagyok merülve. Közben pajzsmirigy problémám lett, és ebből kifolyólag cukorbeteg is lettem. Csak mellesleg jegyzem meg, hogy sürgős pajzsmirigy műtétre lenne szükségem, mert horribilis magasságban van a cukrom miatta, és nem megy le, hiába inzulinozom magam. És az OEP nem támogatja a korszerű műtétet, heverő 1 millió forintom meg nincs rá. Az alacsony, éhbérnek számító ápolási meg nem hitelképes. A tüzelő megvétele, annyi, hogy meg ne fagyjunk legalább, a fa óriási ára miatt súlyos gond minden évben. Ahogy a rezsi, a gyógyszerek, a kiegészítők, és az ennivaló is. Állandóan fáradt, és ideges vagyok ezek miatt is. Anyám e besorolású, súlyosan fogyatékos, egyedül képtelen lenne ellátni magát, teljeskörűen gondoskodni kell róla. Ha legalább a minimálbért megkapnánk, de még azt sem, hogy legalább az anyagi gondok enyhülnének egy kicsit, de semmi. Amíg az Orbán kormány van hatalmon, erre esélyünk sincs. Minden nap ugyanaz a mókuskerék, belefásul, felőrlődik az ember, és pihenés meg a fasorban sincs. Ennyit szerettem volna leírni, hogy a mi munkánkat is elismerhetnék. Nem kéne azzal visszaélni, hogy úgy sem hagyjuk a beteg hozzátartozóinkat, de ezek a hangok nem jutnak el a döntéshozók füléig, mert nem érdekli őket, sajnos.

Minden kezdeményezést támogatok, de nagyon reménytelennek látom a helyzetünket, amíg ez a kormány van hatalmon.

Farkas Judith

Te is előmozdíthatod az otthoni ápolás ügyét, ha aláírod és megosztod a petíciót: https://terjed.4h4n9.ahang.hu/campaigns/apolasidij

]]>
Ápolási díj – egy érintett személyes története https://ahang.hu/kampanyok/apolasi-dij-egy-erintett-szemelyes-tortenete/2018/05/31/ Thu, 31 May 2018 09:07:08 +0000 https://ahang.hu/?p=1120 aHang-on futó petíció aláírói azért emelik fel hangjukat, hogy járjon foglalkoztatási jogviszony és minibálbér azoknak, akik napi 24 órában gondozzák otthon tartósan beteg családtagjukat. A petíciót a Lépjünk, hogy léphessenek! Közhasznú Egyesület indította, és rövid időn belül tízezres nagyságrendben írták alá, illetve számos civil szervezet is csatlakozott hozzá. Sorozatunkban a petíció aláíróinak személyes történeteit osztjuk meg.

Amikor a Leányom még élt, nagyon sok fórumon lobbiztam. Egyik fontos problémám volt – szerintem másoké is -, hogy a normál életvitelű embereknek gyermekenként jár 2 nap pótszabadság 16 éves korig. Valljuk be, már a 14 éves gyereket is nyugodtan otthon lehet hagyni egyedül. Azonban a tartósan beteg/sérült/fogyatékkal élő gyermekeknél egészen más a helyzet. A szülő (most épp magamról beszélek) próbál dolgozni úgy, hogy közben ellássa a gyereket. A Lányom súlyos epilepsziás volt, nem érezte a rohamot (ebből havonta volt 25-30), tehát 24 órás felügyelet kellett mellé. Távmunkában dolgoztam, ami annyit jelentett, hogy egész nap hoztam vittem, köztes időben és akkor amikor már Ő aludt, hulla fáradtan, éjszakába menően dolgoztam. Időközben ez a fajta munkalehetőség megszűnt, de a Jó Isten is úgy akarta, hogy ez megoldódjon, mert a párom (aki NEM a férjem, és ezt nem véletlenül hangsúlyozom ki) munkahelye megszűnt, így én be tudtam járni dolgozni, ő pedig otthonról dolgozott és vigyázott a Nikire. Mindez csodásan hangzik!? Csak nem akkor, amikor amúgy már sosem lesz egészséges, és különben semmilyen gyógyszerre és terápiára nem reagáló gyereket minden évben felülvizsgálatra kell vinni, netán a rokkant igazolványa jár le, az orvosi kontrollról ne is beszéljünk, ami nálunk pl. egy tortúra volt a beültetett készülék miatt (gyógyszerváltáskor/műtétek alkalmával újra feltitrálni, ez hetente 3 alkalom orvost jelent). Ilyenkor természetesen a szabadságok terhére ment mindez, mert a párom nem a férjem, és a Lányom teljes gondnokságom alatt állt, ezért csak én járhattam el mellette/helyette érdemben. Ha nagyon rossz állapotban volt, nem tudtam bemenni dolgozni, ez is szabadságkiírást jelentett (kisfelnőttről beszélünk, így rá nem jár táppénz). Mire eljutottunk odáig, hogy elmennénk nyáron 5-6 napra valahová pihenni, erre már nem jutott szabadság, jelzem, a különben hulla fáradt embernek.

Megkérdeztem az illetékes Minisztériumot, hogy ez valóban jó-e így? A beteg gyermeket ápoló szülőnek, aki dolgozik azért, hogy kifizesse a gyógyszereket (a közgyógy természetesen nem támogatja a drága gyógyszereket), a napi megélhetést, a hitelt, amit a gyereknek a lakás akadálymentesítése miatt kellett felvenni, mert az Önkormányzat csak egy részét állta, neki miért nem jár a pótszabadság? Azt a választ kaptam, hogy az akkori Szociális Minisztérium mindezt megkérdezte a Nemzetgazdasági Minisztériumtól, és érdemleges választ nem kaptak, sőt indkolást sem.

Azt gondolom, hogy ebben a helyzetben korhatár nélkül egy ilyen gyermeket ápoló szülőnek az egész ápolási időszakra megilletné legalább havonta 2 nap szabadság, és ezzel nem túlzok.

A kormány által meghirdetett gépkocsi program, amely a rokkant gépkocsik cseréjére lett volna hivatott egy vicc! Aki rendelkezik saját tőkével, nem vesz fel hitelt, hanem megoldja a gépkocsi cseréjét. Aki egyedül látja el a beteg hozzátartozóját, hitellel a háta mögött, amit szintén a helyzet miatt kénytelen viselni, tehát már eleve hitelképtelen, az semmilyen módon nem felel meg a kiírásnak. Ez arról szól, hogy a kormány által meghatározott kereskedőknél lehet nézni csereautót, ehhez rendelkezni kell saját tőkével, és mindenképp hitelt kell felvenni, szintén a kormány által meghatározott banknál. Én megkérdeztem, hogy is néz ki ez a valóságban? Válasz az volt, hogy adjam be a kérelmemet, és az igazolást arról, hogy rendelkezem saját tőkével. Ezután lesz 2-3 hónapom, hogy nézelődjek a kereskedőnél, mert ennyi idő alatt bírálják el a kérelmet. Érdeklődtem, hogy mi van azokkal, akik nem rendelkeznek saját tőkével, mint pl. én is? Válasz: adjam el a jelenlegi autót, azt a pénzt helyezzem letétbe, közben indítsam el a hitelkérelmet, hogy amire a döntés megszületik, az is meglegyen. Visszakérdeztem, hogy jól hallottam-e? Tehát adjam el az autót, amivel a beteg gyerekemet szállítom nap mint nap, mert BKV-val nem közlekedhet. 2-3 hónapig vagy nem mozdulunk ki a lakásból, vagy a hátamon viszem, és egyúttal indítsak el a banknál egy kérelmet, amit már mielőtt beadnám tudom, hogy el fognak utasítani a meglévő hitel miatt. Megoldás: marad a műszakilag tropa 17 éves autó, ami bármikor leáll és még sorolhatnám. Tehát kinek is jár a rokkantsága miatt csereautó? Elmondom. Annak, akinek van 2-300 000 Ft nyugdíja, de van igazolványa. Annak, aki élből le tudja fizetni a bíráló bizottság tagjainak valamelyikét, de rászorultnak nem.

Az pedig végképp döbbenetes, hogy a rokkantsági járadék 33.333 Ft. Legalábbis mi még ennyit kaptunk + a családi pótlék. Könyörgöm, aki egyedül képes ellátni magát, ennyi pénzből hogyan? Arra is rákérdeztem az illetékes minisztériumnál, hogy a rokkantsági járadék elvileg a nyugdíjcélú ellátások közé tartozik. Ebben az esetben miért nem emelik párhuzamosan a nyugdíjakkal? Azt az infót adták, hogy ez csak papíron van így, különben teljesen egyedülálló kifizetésként tartják nyilván, és ennek emelésére NINCS ELKÜLÖNÍTVE fedezet. Azok, akiknek nincs lehetősége dolgozni, mert nincs munkahelyük vagy a beteg állapota nem engedi, egész egyszerűen teljesen el vannak lehetetlenülve úgy emberileg, mint anyagilag.

Az én Kislányom 24 évesen elhunyt, de úgy gondolom, ezekkel a problémákkal nem vagyunk egyedül, és igenis meg kell mozgatni minden szálat, mert ez tarthatatlan állapot.

Nagyon remélem, hogy ezen fognak változtatni, és ha az kell hozzá, hogy minden hónapban petíciót adjatok be, hát tegyétek meg, én biztosan támogatni fogom.

Molnár Attiláné Csilla

Te is előmozdíthatod az otthoni ápolás ügyét, ha aláírod és megosztod a petíciót: https://terjed.4h4n9.ahang.hu/campaigns/apolasidij

]]>