Pozsonyi úti fák – aHang https://ahang.hu Alaphang, felhang, összhang! Wed, 10 Apr 2024 10:13:32 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.5.2 https://ahang.hu/wp-content/uploads/2020/09/mstile-310x310-1.png Pozsonyi úti fák – aHang https://ahang.hu 32 32 Ugyan, mit lehet elérni egy petícióval? https://ahang.hu/pozsonyi-uti-fak/ugyan-mit-lehet-elerni-egy-peticioval/2018/08/22/ Wed, 22 Aug 2018 09:13:12 +0000 https://ahang.hu/?p=1293 Aláírásgyűjtések tucatjait indítják naponta Magyarországon, a nagy részükről nem is tudunk.  Helyközi megállóhelyért, állatok cirkuszi felléptetése ellen, egy termék magyarországi forgalmazásáért vagy éppen a nejlonzacskók betiltását követelő petíciók futnak jelenleg is különböző oldalakon. Vajon mit remélnek, akik megfogalmazták őket? Pár száz vagy ezer aláírás ráirányítja a figyelmet az adott problémára, netán tettekre sarkallja a döntéshozókat? A jó hír az: igen, ez lehetséges. Az átgondoltan megfogalmazott, sokakat mozgósító, akciókkal kísért és megfelelő helyre, személynek küldött petíciók igenis idézhetnek elő pozitív változást.

Erre példa az oldalunkon pár hónapja, a Pozsonyi úti fák megmentéséért indított aláírásgyűjtés végeredménye, illetve a jelenleg is zajló, az otthonápolás elismertetéséért indított kampány alakulása.

Az egyik egy lokális és környezetvédelmi, hirtelen indított (gyors reagálású) és pár nap alatt lezajló kampány volt, a másik országos, több tízezer családot érintő szociális ügy, amelynek több éves küzdelem az előzménye  – mégis nagyon hasonló forgatókönyv szerint zajlottak, zajlanak a kampányok.

Csonkolt fák a Pozsonyi úton
Csonkolt fák a Pozsonyi úton

A Pozsonyi úti fák megmentéséért azért indult petíció, mert a helyi lakosokat aggodalommal töltötte el, hogy a FŐKERT alvállalkozói előzetes tájékoztatás nélkül drasztikus lombcsökkentésbe és facsonkításba kezdtek a népszerű belvárosi utcában, ráadásul a legnagyobb melegben. Két nap alatt több mint ezer aláírás gyűlt össze, a csatlakozókat ezután arra kértük, hogy küldjenek nyílt levelet a döntéshozóknak az aHang oldalán. Az egyik címzett, a XIII. kerület polgármestere pár órán belül reagált a több száz küldeményre, támogatásáról biztosította a tiltakozókat. Mindez óriási médiafigyelmet kapott, több tucatnyi cikk jelent meg pár nap alatt a tiltakozásról.

Amikor újra felvonultak a munkagépek az utcában, a lakók egy csoportja és az aHang munkatársai megakadályozták a munkálatok folytatását. Pár órán belül jelentkezett náluk a FŐKERT illetékese és egyeztetésre hívta a kampány aktivistáit. Ezen az alkalmon megállapodás született az állami cég és a lakók között: a FŐKERT munkatársai meggyőzték a tiltakozókat a munkálatok szükségességéről és belátták, hogy ilyen érzékeny ügyben elengedhetetlen a helyiek megfelelő tájékoztatása. Ígéretet tettek a lakók bevonására a következő rekonstrukciós szakaszban. A kampány lehetőséget teremtett a párbeszédre, az aláírásgyűjtés ez esetben egy az utca fáinak ügyén is túlmutató, partnerségi viszony kialakulását eredményezte egy állami cég és a városi polgárok között.

Az otthoni ápolás munkaként való elismertetéséért az aHang oldalán indított és jelenleg is futó petíciót eddig 33 ezer ember írta alá, a kampány pillanatok alatt országos ismertségű lett a média kiemelt figyelmének köszönhetően – két hónap alatt másfélszáz riport, híradás jelent meg az online és offline felületeken, több tucatnyi tévészereplésünk volt. A kampány nagy erőssége, hogy az érintettek arcukat, történetüket adják hozzá, ezáltal tud hitelessé, fontossá – üggyé válni.

Egy közvéleménykutatás megmutatta: az emberek 90 százaléka támogatja a kampányt. Az ellenzéki politikusok mind az ügy mögé álltak, közülük sokan megjelentek a két nagyszabású megmozduláson a Parlament előtt. Az aHang felületéről több ezren írtak levelet a döntéshozóknak, akik egyeztetésre hívták az érintetteket az Emberi Erőforrások Minisztériumába – amelyet nagy médiafigyelem kísért. Bár a találkozón semmilyen konkrét ígéret nem hangzott el, pár nappal később (a második megmozdulás után) a kormány sajtóközleményben bejelentette: ősszel változások lesznek az otthonápolók támogatási rendszerében.

A kampány dübörög tovább, nyomás alatt tartjuk a politikusokat, minisztériumi embereket, figyelemfelkeltő akciókkal és erős médiajelenléttel nem hagyjuk „elülni” a kampányt, amely már eddig is azt bizonyította megfelelő eszközökkel a szolidaritás könnyen előhívható és hatékony kiállásra sarkalló társadalmi érték.

 

]]>
Megmenekültek a Pozsonyi úti fák, meghallották aHangunkat! https://ahang.hu/pozsonyi-uti-fak/megmenekultek-a-pozsonyi-uti-fak-meghallottak-ahangunkat/2018/06/15/ Fri, 15 Jun 2018 09:17:59 +0000 https://ahang.hu/?p=1174 Két nap alatt sikerült megállítani a Pozsonyi úti fák drasztikus lombritkítását, amely a forró nyári időszakban számos negatív következményekkel jár mind a fák, mind a lakók számára.

Bebizonyosodott: van lehetőség az állampolgári érdekérvényesítésre a megfelelő módon, csatornákon. Az aHang kampányplatform első megnyert ügye jó példa arra, hogyan lehet sikert elérni az érintettek és illetékesek aktív bevonásával.

Az elmúlt hetekben az Újlipótváros lakói és a kedvelt városrészt „használó” fővárosiak megdöbbenve tapasztalták a Pozsonyi úti fákon végzett „gallyazási munkálatok” mértékét, menetét és következményeit.

A júniusi kánikulában Pozsonyi út Ipoly utcától a Radnóti Miklós utcáig tartó részén a FŐKERT alvállalkozójának munkásai számos fát szinte megcsonkítottak, amit a tájékoztatás nélkül maradt lakók kétségbeesve figyeltek. Az összehangolt tiltakozásig az egyéni bejelentések hatástalanok maradtak, a lakók nem kaptak érdemi választ a kérdéseikre, miközben több szakembertől arról informálódtak, hogy az évnek ebben a szakában és ilyen intenzitással nem szabad metszeni a fákat, mert az maradandó károsodást okozhat.

A kedd este az aHang kampányoldalon induló petíciót péntek reggelig 1100-an írták alá. Szerdán a kampányhoz csatlakozók tömeges levélküldő akció keretében üzenhettek az illetékeseknek: Tarlós István főpolgármesternek, dr. Tóth József XIII. kerületi polgármesternek és a FŐKERT Zrt. vezérigazgatójának, Szabó Józsefnek. Pár óra alatt közel 200 levél dugította el a címzettek postaládáját, a XIII. kerületi polgármester válaszképpen sajtóközleményt jelentetett meg, amelyben kijelentette, hogy megérti és osztja a lakók aggodalmait és hogy tájékoztatást kér a FŐKERT-től.

Csütörtök reggel indult volna a faritkítási munka második etapja. A helyszínen megjelenő lakóknak és az aHang aktivistáinak sikerült leállíttatni a munkagépeket. Mind a munkások, mind a helyszínre érkező munkavezető példásan kezelték a helyzetet, utóbbi kis sétára indult a lakókkal, hogy megmutassa, melyik fán milyen beavatkozást végeztek és miért. A beavatkozások mértékéről és időzítésének helyességéről ugyan nem győzte meg a lakókat, de a gesztus és a kommunikáció módja arra mutatott rá, hogy lehet, kell párbeszédet folytatnia a FŐKERT-nek és az önkormányzatoknak a lakókkal, akik segíthetik is a munkájukat, ha úgy érzik, van beleszólásuk az ügyekbe és megfelelő mennyiségű információ van a birtokukban. Segíthetnek például abban, hogy a tiltó táblákat tiszteletben tartsák az autósok a munkálatok ideje alatt.

Mindezen felismeréseket az aHang munkatársa megosztotta a FŐKERT és az önkormányzatok vezetőivel, a FŐKERT pedig nagyon nyíltan reagált a megkeresésre. Telefonon jelezték az aHang munkatársának, hogy hétfőn egyeztetésre hívják a lakókat, a munkálatok addig biztosan nem folytatódnak.

A lakók azt remélik, hogy sikerül elérni a munkálatok őszre halasztását, hogy a legmelegebb nyári időszakban ne maradjon árnyék nélkül a Pozsonyi út fennmaradó része, amelyekben nem mellesleg megannyi hűs terasz várja a város lakóit. Természetesen elfogadják azt, hogy a veszélyt okozó ágakat el kell távolítani, de nem szeretnének tömeges lombcsökkenést. Partnerek viszont minden későbbi ésszerű munkálat elősegítésében. Az aHang munkatársai a lakók igényeit felmérve pedig készek tanácsokkal segíteni a FŐKERT és az önkormányzatok tájékoztatási gyakorlatát, hogy a mostanihoz hasonló esetek ne forduljanak elő.

A jelek szerint a FŐKERT és az újlipótvárosi lakók ezzel az üggyel példaértékű kommunikációs gyakorlatot mutathatnak be, egyfajta tájékoztatási, bevonási módszertan alakíthatnak ki, hogy a jövőben a FŐKERT, az önkormányzatok és a helyi lakosok ne ellenséget, hanem partnert lássanak egymásban, és közösen tevékenykedjenek egy-egy városrész élhetőbbé tételéért, természeti és épített értékeinek megőrzéséért.

Ez maradt a Pozsonyi út egyik felén:

S ezt védtük meg:

]]>