Hálásak vagyunk az aHang követőinek és a konzultáció minden résztvevőjének és segítőjének, hogy mintegy 600 aktivistával, több mint 30.000 budapesti lakossal sikeresen zajlott a konzultáció!
A részletes eredményekért kattints ide, vagy olvass tovább!
Az eredményeket bemutató sajtótájékoztatón Baranyi Krisztina elmondta, hogy a demokrácia győzelmének tekintik az elmúlt 10 napban folytatott konzultációt, amelyen egyértelmű válasz született arról, hogy a budapesti lakosok a Fudan egyetemre vagy a Diákvárosra szánnának közpénzt. Nagyon egyértelmű a véleménynyilvánítás eredménye, de a kormány nem vette le a napirendről a beruházást, amellyel bebetonozza azt a választásokig. A 9. kerületi polgármester bejelentette: a veszélyhelyzet elmúlásával helyi, ferencvárosi, valamint fővárosi népszavazási kezdeményezést nyújtanak be.
Madarász Csaba, az aHang technológiai vezetője ismertette a részvételi eredményeket: több mint 30 ezer, összesen 30506 érvényes szavazat került leadásra – ennek 44,9%-a érkezett online. A helyszínek közül az egyik Széll Kálmán téri sátor volt a leginkább látogatott, itt adták le a szavazatok 6,99%-át.
Az aHang saját fejlesztésű, az online szavazást lehetővé tevő ELEVE alkalmazását naponta több mint ezren töltötték le az online szavazáshoz.
A Számoljuk Együtt! felelt a szavazatok számlálásáért. Pákozdi Éva, a mozgalom vezetője elmondta, hogy ők számlálták a budapesti előválasztáson is a szavazatokat. Emlékeztetett, hogy 2019-ben is lehetőség volt az online részvételre, akkor a szavazatoknak mindössze 6%-a érkezett online, most pedig ennek sokszorosa, kb. 45%-a.
A sátrakban QR-kódos szavazólapokat használva lehetett részt venni a konzultáción, ez biztosította a szavazólapok hitelességét.
A Számoljuk Együtt! mintegy ötven szavazatszámlálóval dolgozott tegnap, akik tabletekre vitték fel a szavazatokat. A 17 ezer szavazólapot mintegy 11 óra volt feldolgozni ezzel a módszerrel.
Eredmények:
Pákozdi hozzátette: úgy vélik, hogy az előválasztásra egy jó technikát dolgozott ki az aHang, amely már csak finomhangolásra szorul. A főpróba jól sikerült, jelentette ki.
Varga Máté, az aHang ügyvezető igazgatója a nemzeti konzultációra is utalva elmondta, hogy a magyar közélet új intézménnyel bővült: a hiteles konzultációval. Több mint 600-an dolgoztak ezen, civilek és pártok aktivistái vegyesen. Az aHang a konzultációs lehetőségért, az önkéntesmenedzsmentért és a szavazatszámlálásért felelős alkalmazások fejlesztése mellett ügyfélszolgálatot tartott fenn, technikai segítséget nyújtott online és telefonon, valamint a teljes logisztikáért felelt. A sátrakban dolgozó aktivistákat az Alternatíva Párt, a Jobbik, az LMP, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, a Momentum, az MSZP, a Párbeszéd valamint a Sétáló Budapest és a KULCS egyesület biztosították.
Varga hangsúlyozta, hogy a konzultáció megszervezésére mindössze két hét állt a rendelkezésükre, ezért nem tudták vállalni azt, hogy Budapesten kívül is részt lehessen venni. Ugyanakkor azt, hogy budapesti léptékben sikeresen megszervezték és lebonyolították a konzultációt, óriási sikernek tartja.
Köszönetet mondott a résztvevőknek és a megvalósításban résztvevő szereplőknek, például a Civil Választási Bizottságnak, a Számoljuk Együtt!-nek, a Nyomtassteisnek, az aHang munkatársainak és tagságának, akik mintegy 8 millió forintot adtak össze a konzultáció kiadásainak fedezésére.
Karácsony Gergely egyenesen a demokrácia ünnepének nevezte a konzultációt, amely az előválasztás kiválóan vizsgázott kísérleti terepének is bizonyult.
Nincs relevanciája annak, hogy Budapesten Fudan egyetem legyen. Idézte Gulyás Gergelyt is, aki szerint még nem áll készen a beruházás kérdése a társadalmi vitára – ehhez képest ma lesz a vitája a Parlamentben. Mindent meg fognak tenni, hogy a Fudan egyetem beruházás ne valósuljon meg, a Diákváros pedig igen – ígérte a főpolgármester. A helyi és a budapesti népszavazás mellett országos népszavazási kezdeményezést is indítanak, amint vége a veszélyhelyzetnek, hogy a nem budapestiek is el tudják mondani a véleményüket, hiszen az ő pénzük felhasználásával is valósulna meg a beruházás. Azon dolgoznak, hogy ez egy nemzeti, közös ügy legyen.
Baranyi árulkodónak nevezte azt, hogy “az éj leple alatt”, várhatóan ma késő este fogják tárgyalni a két, Fudan egyetemet érintő beruházást az országgyűlésben, holnap reggel pedig már szavaznak is a Fudan egyetemhez kapcsolódó alapítványról és arról, hogy a Diákváros tervezett területét átadják-e a Fudan egyetem beruházásnak. Amennyiben ezt a parlament megszavazza, akkor világossá teszik azt, hogy semmi nem érdekli őket – tette hozzá Karácsony Gergely.
A résztvevők tehát sikeresnek ítélték a konzultációt, amelyet az előválasztás főpróbájának is tartanak. A konzultáción azok a technikai, logisztikai megoldások vizsgáztak, amelyen az aHang már két éve dolgozik, és Varga Máté (aHang) közlése alapján a digitális lehetőségek és innovációk használatára továbbra is nagy hangsúlyt fognak fektetni, ugyanakkor a pártokkal való megállapodás függvénye, hogy melyikeket tudják majd használni az előválasztáson – erről intenzív tárgyalássorozat folyik.
Kiemelt kép: Szeretlek Magyarország