Skip links

Média akció és sajtótájékoztató a magyar közmédia felszabadításának szükségességéról a sajtószabadság világnapján

Számonkérhető a magyar közmédia elégtelen múködése a jelenlegi jogszabályok alapján – derült ki a Nemzetközi sajtószabadság napján. A Mérték Médialemező Műhely, a Magyar Újságírók Szövetsége (MÚOSZ) és az aHang digitális mozgósító platform az MTVA Kunigunda utcai székháza előtt közösen hívták fel a figyelemet arra, hogy Magyarországon a közmédia nem látja el legfőbb feladatait és arra, hogy milyen pontokon lehet – a kétharmad mellett is – számon kérni rajta az átláthatatlan működést és az egyoldalú tájékoztatást

Szimbolikus jelenet zajlott le ma délben az MTVA Kunigunda utcai székháza előtt, amikor az aHang aktivistái műkődésképtelen tévéket és rádiókat helyeztek el az épület elé a sajtótájékoztató részeként. Nem ők zárták le a kaput és ezáltal a bejutás lehetőségét, hanem az intézmény biztonsági dolgozói, belülről. A készülékekre ragasztott betűk a Független közmédiát! feliratot adták ki, ezt azonban a sajtótájékoztatóra érkező ellenzéki médiumok képviselői és a szervezők láthatták csupán, az MTVA szó szerint lezárta a kormányéval nem egyező vélemény „bejutásának” lehetőségét.

A három szervezet – a két szakmai szervezet, a Mérték Médiaelemző Műhely, illetve a MÚOSZ, valamint az állampolgári véleményeket képviselő aHang – összefogása is azt mutatja: itt az idő a minél szélesebb körű fellépésre azért, hogy az ország lakói az adóforintjaikból fenntartott közmédiától hiteles tájékoztatást kapjanak.

Az esemény nyitányaként Papp Dóra, aHang kampányigazgatója elmondta, hogy a Mi vagyunk a többség, az elmúlt két, több tízeres tüntetést szervező csoport indította el az aHang felületén a Szabadítsuk fel a közmédiát, szüntessék meg az MTVA-t! petíciót, melyhez pár nap alatt 8000 aláíró csatlakozott. Ám ennél jóval többen értenek egyet azzal, hogy a közmédia felszabadítása alapvető lépés a változáshoz – szükséges, hogy hozzájuk is eljusson a petíció híre és az, hogy milyen konkrét változtatásokra van szükség a közmédiában az átlátható működés és a kiegyensúlyozott tájékoztatás szempontjából – amelyek alapvető „tartozékai” lennének a közszolgálati tevékenységnek.

Polyák Gábor médiaszakértő, a Mérték Médialemező Műhely vezetője, a petíció szakmai partnere az eseményen arról beszélt, hogy a magyar közmédia csak bitorolja ezt az elnevezést, sokkal inkább tekinthető állami vagy pártmédiának.

A szakember szerint a változó, bővülő médiapiacon is nagy szükség van a közmédiára, hiszen az európai megközelítés szerint ő lenne hivatott megjeleníteni az egymással szemben álló álláspontokat, és kiemelt feladata lenne a párbeszéd lehetőségének megteremtése. Másik jelentős feladata a jelen kulturális értékeinek megőrzése az unokáink számára. Az elemzések azonban azt mutatják, a közmédia nem törekszik párbeszédre és egy politikai érdek kiszolgálását látja el nagyon magas költségvetés mellett.

Az aHang felületén futó petíció „nem a jogalkotóknak szól elsősorban, hanem magának az intézménynek, amely sokat tehetne annak érdekében, hogy évek alatt visszaépítse azt, ami nagyon hiányzik a magyar nyilvánosságból: az értelmes párbeszéd fórumait, a kulturális értékteremtés lehetőségét.”

Az aHang felületén elérhetőek ennek részletei:
https://terjed.ahang.hu/campaigns/szabad-kozmedia-stop-mtva

A sajtótájékoztatóra Hargitai Miklós újságíró, a MÚOSZ elnöke konkrét javaslattal érkezett.

„Az állami média azon szeletének, ami a közélettel, politikával foglalkozik, nincs olyan részlete, ami törvényesen működne. De még ebből a törvénytelen működési gyakorlatból is kilógnak a miniszterelnök péntek reggeli rádiónyilatkozatai – mondta az újságíró. – A Fidesz 2010-ben saját médiaszabályozást állított össze magának a kétharmaddal élve, de ez az egypárti szabályozás sem tekinti semmilyen szempontból kiemelt szereplőnek a kormánypárt vezetőjét, a miniszterelnököt. Utánanéztünk, de sem a médiatörvény, sem a köszolgálati kódex nem tulajdonít kiemelt szerepet a kormánypárt vezetőjének vagy a miniszterelnöknek. Ezzel szemben sokszinű és pártatlan tájékoztatást írnak elő, a politikai alternatívák bemutatását és a vélemények ütköztetését. Tehát ezekből a törvényekből nem lehet levezetni a fix műsoridős gyakorlatot. Nyílt levélben szólítjuk fel az MTVA-t, hogy vagy szüntesse meg a miniszterelnök péntek reggeli Kossuth rádiós szereplését, vagy adja meg ezt a lehetőséget a többi párt vezetőjének is.” Ezt a levelet bárki maga is elküldheti az MTVA-nak, ha elégedetlen a közmédia azon gyakorlatával, hogy aránytalan szereplési lehetőséget biztosít a miniszterelnöknek a többi párt vezetőjével szemben.

Az esemény végén az aHang aktivistái teleragasztották az MTVA székházának bejáratát a petíció aláíróinak az üzeneteivel, mint például „Tisztességes tájékoztatást szeretnék kérni az M1-M2-M3-Duna-Duna World-M5 televiziók hírműsorába! Jelenleg hitelesebb a Comedy Central csatorna és a Cartoon Network csatorna is!” vagy „A tudás hatalom, és jelenleg a köztévé nem a tudás, hanem az ostobaság hatalmát erősíti!”

További információ: Papp Dóra +36702033476

2018. május 03.