Pár nap híján egy évvel ezelőtt kezdtük el az intenzív felkészülést erre a folyamatra, ekkor kerestük fel az összes párt tisztviselőjét és mondtuk azt, hogy ezt mindenképp meg kell csinálni, közösen meg tudjuk csinálni. Akkor még egyáltalán nem volt biztos, hogy ez összejön, illetve hogy a szükséges politikai döntések, megegyezések lehetővé teszik azt, hogy ti döntsetek 106 képviselőjelöltről és a miniszterelnök-jelöltről. A közbeszéd, a véleményformáló elit nagy része egészen az utolsó pillanatokig szkeptikus volt a folyamattal kapcsolatban, hol jogosan, hol teljesen öncélúan, ki-ki vérmérsékletének megfelelően.
Aztán “egyszer csak” megjelent 850 ezer ember két hét alatt, akik éltek a lehetőséggel és szavaztak. De a szavazáson túl valami mást is megtettek: kiálltak a változásért, az igazságért, a demokráciáért.
Amikor az előválasztás végre elindult, mi is egyre inkább láttuk és éreztük, hogy az emberek erre vártak. Várták, hogy újra hihessenek a demokráciában, és ezért végre tehessenek is valamit. Ezt vártuk és ezért dolgoztunk mi is és az a közel 10 ezer aktivista, akik hittek abban, hogy ez bekövetkezhet.
Ezt a lehetőséget egy eddig Magyarországon sosem látott együttműködés teremtette meg, melyben pártoknak és civil szervezeteknek kellett együtt dolgozniuk. Két teljesen külön világot kellett összehangolni pár hónap alatt. Különböző érdekekkel, világnézettel, logikával, temperamentummal rendelkező csoportok csiszolódtak össze egy ügy érdekében, s így pár nappal az előválasztások után minimum a fél ország mondja azt, hogy megérte. A politikai megosztottság miatt mondjuk, hogy fél ország, azonban pontosan tudjuk, hogy ez a közös élmény és tanulás az egész ország hasznára válik a jövőben.
Néhány gondolat arról, hogy mit jelentett ez a munka számunkra
Amikor alig 4 évvel ezelőtt megalapítottuk az aHangot, tudtuk, hogy egy olyan szervezetet akarunk építeni, ami párhuzamosan tud legalább 5 dolgot egyszerre:
- helyi ügyekben szervez, támogat csoportokat, közösségeket a számukra legfontosabb problémák megoldásában, ügyeik sikerre vitelében;
- az egész országot érintő témákban is tud mobilizálni a XXI. század legnagyobb kihívásaira reflektálva;
- kapcsolódik a közösségszervezéshez, tehát jelen van a “földön”, a terepen;
- interneten keresztül is bekapcsolódási lehetőséget nyújt tömegek számára véleményük kifejezése érdekében;
- anyagi fenntarthatóságát a különböző ügyeket, kampányokat követő, támogató emberek tömege biztosítja.
Az országos előválasztásokban ez az 5 elem egyszerre érvényesült, ebben a munkában csúcsosodott ki eddigi tevékenységünk. Az a több mint 500 ezer tagunk, feliratkozónk tette lehetővé az előválasztások megszervezését, akik különböző ügyek mentén csatlakoztak hozzánk. Az évek során kialakult bizalom teremtett olyan helyzeteket, hogy pl. amikor a legnagyobb baj volt, s kértünk 2 millió forintot további eszközökre az internetes szavazás biztosításához, ezt néhány óra alatt összeadtátok. (A tételes elszámolást még készítjük és küldjük nektek, az utolsó teljesítéseink még folyamatban vannak). Szintén ez a bizalom és hit ágyazott meg annak, hogy végül az aHang 2500 civil aktivistát tudott delegálni a sátrakba és az online call centerekbe. Ezen 33 koordinátorunk közel fél évig dolgozott, toborzott, képzéseket szervezett, építette a helyi megvalósítás logisztikáját.
Néhányan közülük már korábban is segítettek a fővárosi előválasztásban, a Stop Airbnb kampányban és a Fudan konzultációban is, mely folyamatok segítettek tökéletesíteni azt a keretrendszert, amely végül az előválasztások alapja lett. Ez az ELEVE (Elektronikus Választási Eszköz). Ez a keretrendszer nemcsak az online, hanem az offline szavazást, a szavazatszámlálást és a sok ezer aktivista beosztáskezelését is biztosította, illetve eszközeink tették lehetővé, hogy naprakészen tudjuk ellenőrizni a sátras és online szavazási folyamatot, kiszűrjük a rendellenességeket, és folyamatos statisztikákat is biztosítsunk az Országos Előválasztási Bizottságnak és a nyilvánosságnak. Az ELEVÉ-ről esett a legkevesebb szó, talán éppen a komplexitása miatt nem figyelt fel rá a nyilvánosság, pedig enélkül nem lehetett volna menedzselni egy országos választás megvalósítását.
Ezt a rendszert veletek közösen fejlesztettük, több ezren vettetek részt valamilyen formában a felépítésében, tökéletesítésében. Köszönjük nektek!
Mi lesz most, hogyan tovább?
E történelmi vállalkozás megvalósítása után független szervezetként vissza kell lépnünk a szervező pártokkal való szoros együttműködésből.
Szeretnénk, ha tudnád, tudnátok azt is, hogy e pártok, jelölőszervezetek mekkora munkát végeztek. Természetesen nélkülük pláne nincs előválasztás. Ott voltunk, láttuk, tanúsítjuk, hogy a folyamat, a szervezés tiszta és korrekt volt, a közös érdek az előválasztás tisztességes lebonyolítása volt. A pártok által alkotott Országos Előválasztási Bizottság és a teljes pártos szervezést a hátán cipelő Országos Előválasztási Iroda munkatársainak nem nagyon volt ideje és szándéka politizálni, ahogy haladtunk előre az időben, egyre inkább a megoldások kerültek fókuszba. Jó volt ezt látni, jó volt közösen megélni a rengeteg nehézséget és megoldást. A civilek – így mi is 🙂 – mindig óvatosan bánnak az elismerő szavakkal a pártok irányába. Most azt kell, hogy mondjuk, le a kalappal, elképesztő volt, amit véghez vittek, köszönjük nekik! Ha ezek a vezető beosztású pártemberek ilyen minőségben tudnak tovább együtt dolgozni, akkor tényleg lehet remény egy okosabb, együttműködőbb, tisztább ország felépítésére.
Bízunk benne, hogy így lesz, és abban is, hogy ehhez a minőséghez mi is sokat hozzátettünk, de a következő feladatainkat már ezen a körön kívül kell végeznünk, így tudunk előrelépni és a legjobban képviselni közös érdekeinket.
Miközben jobban akarunk az általános ügyeinkre fókuszálni, ezeket az ügyeket szeretnénk viszontlátni a politikai programokban is. Erősíteni próbáljuk a vidéki jelenlétünket és az országos aktivistahálózatunkat, azért, hogy valódi vállalások történjenek a tagságunkat legjobban érintő témákban. Célunk, hogy az előválasztásokhoz hasonló tisztességes folyamat valósuljon meg a 2022-es választások során is, hogy leleplezzük a visszaéléseket, és segítsünk abban is, hogy mindenhol legyenek megfigyelők és szavazatszámlálók. Azt szeretnénk, hogy az országgyűlési választás a lehető legnagyobb részvétellel valósuljon meg, melynek érdekében minden offline és online eszközünkkel mozgósítani fogunk.
Az előválasztás élményét már senki nem veheti el tőlünk, de számítunk arra, hogy a választásokat egy szélsőségesen kemény és ellenséges kampány fogja megelőzni, amiben nekünk, tagságunknak és partnereinknek a normalitást kell képviselnünk. Mert egy funkcionáló demokráciában az a normális, ami az utóbbi hetekben történt. Még egyszer köszönjük, hogy támogattál, támogattatok ebben minket, köszönjük a fantasztikus munkát a koordinátorainknak és az önkénteseinknek, civil partnereinknek, a pártoknak, jelölőszervezeteknek és aktivistáiknak, s természetesen a Civil Választási Bizottságnak.