Két nap alatt sikerült megállítani a Pozsonyi úti fák drasztikus lombritkítását, amely a forró nyári időszakban számos negatív következményekkel jár mind a fák, mind a lakók számára.
Bebizonyosodott: van lehetőség az állampolgári érdekérvényesítésre a megfelelő módon, csatornákon. Az aHang kampányplatform első megnyert ügye jó példa arra, hogyan lehet sikert elérni az érintettek és illetékesek aktív bevonásával.
Az elmúlt hetekben az Újlipótváros lakói és a kedvelt városrészt „használó” fővárosiak megdöbbenve tapasztalták a Pozsonyi úti fákon végzett „gallyazási munkálatok” mértékét, menetét és következményeit.
A júniusi kánikulában Pozsonyi út Ipoly utcától a Radnóti Miklós utcáig tartó részén a FŐKERT alvállalkozójának munkásai számos fát szinte megcsonkítottak, amit a tájékoztatás nélkül maradt lakók kétségbeesve figyeltek. Az összehangolt tiltakozásig az egyéni bejelentések hatástalanok maradtak, a lakók nem kaptak érdemi választ a kérdéseikre, miközben több szakembertől arról informálódtak, hogy az évnek ebben a szakában és ilyen intenzitással nem szabad metszeni a fákat, mert az maradandó károsodást okozhat.
A kedd este az aHang kampányoldalon induló petíciót péntek reggelig 1100-an írták alá. Szerdán a kampányhoz csatlakozók tömeges levélküldő akció keretében üzenhettek az illetékeseknek: Tarlós István főpolgármesternek, dr. Tóth József XIII. kerületi polgármesternek és a FŐKERT Zrt. vezérigazgatójának, Szabó Józsefnek. Pár óra alatt közel 200 levél dugította el a címzettek postaládáját, a XIII. kerületi polgármester válaszképpen sajtóközleményt jelentetett meg, amelyben kijelentette, hogy megérti és osztja a lakók aggodalmait és hogy tájékoztatást kér a FŐKERT-től.
Csütörtök reggel indult volna a faritkítási munka második etapja. A helyszínen megjelenő lakóknak és az aHang aktivistáinak sikerült leállíttatni a munkagépeket. Mind a munkások, mind a helyszínre érkező munkavezető példásan kezelték a helyzetet, utóbbi kis sétára indult a lakókkal, hogy megmutassa, melyik fán milyen beavatkozást végeztek és miért. A beavatkozások mértékéről és időzítésének helyességéről ugyan nem győzte meg a lakókat, de a gesztus és a kommunikáció módja arra mutatott rá, hogy lehet, kell párbeszédet folytatnia a FŐKERT-nek és az önkormányzatoknak a lakókkal, akik segíthetik is a munkájukat, ha úgy érzik, van beleszólásuk az ügyekbe és megfelelő mennyiségű információ van a birtokukban. Segíthetnek például abban, hogy a tiltó táblákat tiszteletben tartsák az autósok a munkálatok ideje alatt.
Mindezen felismeréseket az aHang munkatársa megosztotta a FŐKERT és az önkormányzatok vezetőivel, a FŐKERT pedig nagyon nyíltan reagált a megkeresésre. Telefonon jelezték az aHang munkatársának, hogy hétfőn egyeztetésre hívják a lakókat, a munkálatok addig biztosan nem folytatódnak.
A lakók azt remélik, hogy sikerül elérni a munkálatok őszre halasztását, hogy a legmelegebb nyári időszakban ne maradjon árnyék nélkül a Pozsonyi út fennmaradó része, amelyekben nem mellesleg megannyi hűs terasz várja a város lakóit. Természetesen elfogadják azt, hogy a veszélyt okozó ágakat el kell távolítani, de nem szeretnének tömeges lombcsökkenést. Partnerek viszont minden későbbi ésszerű munkálat elősegítésében. Az aHang munkatársai a lakók igényeit felmérve pedig készek tanácsokkal segíteni a FŐKERT és az önkormányzatok tájékoztatási gyakorlatát, hogy a mostanihoz hasonló esetek ne forduljanak elő.
A jelek szerint a FŐKERT és az újlipótvárosi lakók ezzel az üggyel példaértékű kommunikációs gyakorlatot mutathatnak be, egyfajta tájékoztatási, bevonási módszertan alakíthatnak ki, hogy a jövőben a FŐKERT, az önkormányzatok és a helyi lakosok ne ellenséget, hanem partnert lássanak egymásban, és közösen tevékenykedjenek egy-egy városrész élhetőbbé tételéért, természeti és épített értékeinek megőrzéséért.
Ez maradt a Pozsonyi út egyik felén:
S ezt védtük meg: