A rezsicsökkentés megnyirbálása hidegzuhanyként érte a lakosságot 2022 nyarán, de a már augusztustól érvényes módosítás részleteire is napokat kellett várni. A lakosságnak esélye sem volt időben felkészülni arra, hogy a rezsiszámláik drasztikusan megemelkedhetnek.
Magyarország Oroszországtól vásárol gázt, a szerződés tartalma, tehát a gáz ára nem ismert. A G7 ugyanakkor vélelmezi, hogy az orosz gáz ára a világpiaci – azaz holland tőzsdei – árat követheti két hónappal.
Szakértők egyetértenek abban, hogy Magyarország a legrosszabbkor vásárolhatott gázt: akkor töltöttük fel a tározókat, amikor épp az egekben járt a gáz ára. Ez viszont azt is jelenti, hogy ahogy csökken a magyar tározók töltöttsége, úgy van lehetőség olcsóbb gázból feltölteni őket.
Márpedig a gáz világpiaci ára a töredékére csökkent a 2022. augusztusi történelmi csúcs óta. Ez előtt nem sokkal, 2022 júliusában robbant a hír: a kormány megnyirbálja a rezsicsökkentést úgy, hogy azt csak az átlagfogyasztásig biztosítják a lakosoknak. Efölött a gázért hétszeres árat kell fizetni.
Azaz júliusban, a csúcs közelében határozták meg a “lakossági piaci” árat, amelyet az átlagfogyasztás felett fizetni kell. Csakhogy azóta a tőzsdén már olyan alacsonyra csökkent az ár, hogy a hazai lakossági piaci ár többszöröse annak.
Ezért indított az aHang petíciót a gázár csökkentéséért, hogy ne a lakosságon nyerészkedjen a kormány. Ugyan a kormány szerint csak a háztartások negyedét érinti a rezsiemelés, Balogh József energetikai szakértő szerint ennél jóval szélesebb körről, a háztartások 40%-áról lehet szó (ATV).
Az idei tél kifejezetten enyhe volt, de ez nem elegendő biztosíték. Évek óta minden télen száznál is többen fagynak halálra, a legtöbben a saját rosszul szigetelt, fűtetlen otthonukban. A magas gázárak és a nehezen kalkulálható költségek miatt az is megeshet, hogy valaki a hatalmas számlától tartva inkább nem fűti ki az otthonát, ezzel egészségügyi kockázatnak téve ki magát.
A kormány nyilatkozatai szerint a rezsicsökkentés megnyirbálásával az energiával való spórolás, az energiabiztonság megteremtése a céljuk. Csakhogy erre más eszközök is rendelkezésükre állnak, olyanok, amelyek nem veszélyeztetik az emberek megélhetését és egészségét. Ilyen eszköz például a közúti sebesség mindössze 10 km/órával való csökkentése vagy a kereskedelmi épületekben (pl. bevásárlóközpontok) a fűtési hőmérséklet szabályozása, hosszú távon pedig a lakóépületek szigetelése jelentene megoldást.
Az emberek megélhetése és egészsége érdekében az aHang petícióban kéri a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnökét és az energiaügyi minisztert, hogy csökkentsék a gáz árát.