Tisztelt Hölgyem és Uram!
2021. május 6-án 3480 aláírást nyújtottunk át Önöknek, melyekkel az érintett állampolgárok jelezték, hogy
nem értenek egyet az Önök pandémia alatt hozott, a lakosságot közvetlenül érintő, de abba be nem vonó döntésükkel arról, hogy
a városvezetés a Szarvas Gábor u. 8. szám alatt több, mint 30 éve működő, és a közösség életében nélkülözhetetlen szerepet betöltő VIRÁNYOSI KÖZÖSSÉGI HÁZAT bezárja.
A családias jellegű intézményt többször összevetették az egészen más méretű és jellegű, a programok szélesebb skáláját nyújtó MOMKulttal, éreztetvén, hogy a közösségi ház mennyire lemarad mind programkínálatában, mind az ellátott közösségek tekintetében. Az összehasonlítás véleményünk szerint nem releváns, és nem is lehet az, hiszen két különböző profilú kulturális és közösségi intézményről van szó – egyik sem jobb vagy rosszabb, gyengébb vagy erősebb a másiknál: más igényeket szolgálnak ki, távol egymástól.
Arra, hogy a kerületben működő nagyszámú kulturális és közösségi célokat ellátó intézmény közül miért azt tervezik bezárni, melynek szolgáltatásai helyileg nem pótolhatók, nem kaptunk érdemi választ. A környéken elérhető közelségben nem lesz több közösségi ház. A többi intézmény a hegy másik oldalán helyezkedik el, egyfajta kulturális csomópontként. Ide eljutni különösen a nagycsaládosoknak és az időseknek nehéz, akik a közösségi ház szolgáltatásait leginkább használták. Az, hogy ilyen távol tervezik pótolni a virányosi programokat, nem jelent megoldást.
Az Önök által felsorakoztatott érvek között többször is elhangzott, hogy az intézmény szinte egy éve zárva tart. 2021 májusában hivatkoznak erre, a több, mint egy éve tartó pandémia és lezárások közepette. A találkozón megbeszéltek alapján várjuk, hogy válaszban elküldjék nekünk a ház működésével kapcsolatos hatástanulmányokat, ha készültek, és választ várunk arra a kérdésre is, hogy ezek a tanulmányok a pandémiás időszak általános lezárásait és korlátozásait figyelembe vették-e. Ezen felül pedig fenntartjuk, hogy közösségi ház és közösségi szolgáltatások esetében nincs relevanciája az ilyen tanulmányoknak: ha a közösségnek szüksége van egy szolgáltatásra, az költséghatékonyság miatt nem megszüntethető.
A közösségi ház a 2. és a 12. kerület határán helyezkedik el, így sok nem kerületi idős ember és család is igénybe vette a szolgáltatásait. Igénybe vették továbbá a sokszínű szolgáltatásokat olyanok is, akik esetleg nem a kerületben élnek, de gyermekeik a közeli intézményekbe járnak (Zugligeti Bölcsőde, Óvoda és Általános Iskola, Virányosi Általános Iskola). Az ezekbe az intézményekbe járó több száz gyermek is rendszeresen látogatta a ház változatos porogramjait.
Az érintettek köre túlmutat a kerületi lakhelyű állampolgároknál, hiszen érintett az, akiknek gyermekei, unokái számítanak a pandémia után is a ház szolgáltatásaira.
Ahogy azt ígértük Önöknek, átnéztük az aláírók által megadott irányítószámokat, melyek alapján a 3480 aláíróból
- 2756 budapesti,
- 1046 fő 12. kerületi lakos,
- 586 fő 2. kerületi lakos,
- 448 fő a 1125 irányítószám alatt lakik.
Szintén elhangzott, hogy azért nem kérdezték meg a lakosságot, mert politikai ügy lett volna a kérdésből. Az Önök által hangoztatott érvek közül ezt tartjuk a legaggályosabbnak.
Az Önök megbízatása a lakosság által arra a feladatra szól, hogy a közösség vagyonát megfontoltan, körültekintően kezeljék, a közösséget érintő számos kérdésben szakértelemmel, szükség esetén a közösség bevonásával, megkérdezésével hozzanak döntést.
A demokratikus rendszer, amiben élni szeretnénk, teret ad az ellenvéleménynek és annak, hogy különböző álláspontok egymás mellett megjelenjenek. Ebből követketzően teret ad annak, hogy a társadalmat és az abban élő kisebb közösségeket érintő kérdések politikai kérdésekké válhassanak. 35 évvel ezelőtt az ellenvélemény kinyilvánításának lehetősége valóban súlyos kérdéseket vetett volna fel. Pokorni úr tudomásunk szerint akkor a demokrácia megvalósításáért dolgozott aktívan.
Tudomásunkra jutott, hogy a bezárandó (és nemrég felújított) Virányosi Közösségi Ház valamint a Lívia Villa a tervek szerint a közeljövőben továbbra is közösségi célokat lát majd el. A Virányosi Házba költöző Család- és Gyermekjóléti Szolgálat helyét azonban újonnan épülő irodák, üzletek veszik át.
Az aláírásgyűjtést és a tiltakozást tovább folytatjuk, amennyiben újabb jelentős számú aláírás összegyűlik, újra felkeressük Önöket, bízva abban, hogy felülbírálják saját hatáskörben, a közösség bevonása nélkül hozott döntésüket a Virányosi KÖZÖSSÉGI HÁZ ügyében.