Skip links

Vissza a jogainkat! - Szüntessék meg a veszélyhelyzeti kormányzást

Magyarország államformája:

VESZÉLYHELYZET

napórapercmásodperc
FRISSÍTÉS: 2024. november 5-én az országgyűlés ismét meghosszabbította a veszélyhelyzetet! Ezúttal 2025 májusáig tart majd a rendeleti kormányzás.
Több mint 2500 napja tart Magyarországon a veszélyhelyzeti kormányzás, amely lehetőséget ad a kormánynak arra, hogy eltérjen a törvényi rendelkezésektől, és rendkívüli intézkedéseket hozzon, valamint az országgyűlést díszletként használva hozza meg tetszése szerint, társadalmi kontroll nélkül mindannyiunkat érintő döntéseket.
Mindez 2016-ban kezdődött, a “tömeges bevándorlás okozta válsághelyzettel”, amely azóta is érvényben van. De ezt követte a 2020 márciusa és 2022 júniusa között tartó, a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet, ami nagyban kibővítette a rendeleti kormányzás lehetőségét. Most pedig a 2022. február 24-én életbe lépett, a háborús és a hozzá kapcsolódó energetikai veszélyhelyzet tartja fenn rendeleti kormányzást.
A veszélyhelyzetben a kormány rendeletet alkothat, amellyel – sarkalatos törvényben meghatározottak szerint – egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet, valamint egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat. A sarkalatos törvény olyan törvény, amihez szükséges az országgyűlési képviselők kétharmadának beleegyezése. A végrehajtó hatalom veszélyhelyzetet kihirdető rendelete alapesetben 15 napig hatályos, de meghosszabbítható.
Ez azonban azért aggályos, mert a veszélyhelyzetet kihasználva a kormány olyan rendelkezéseket fogad el, amelyek semmilyen módon nem kapcsolódnak az adott veszélyhelyzethez és a saját politikai törekvéseikre használják fel azt.
Követeljük a kormánytól és az országgyűlési képviselőktől, hogy szüntessék meg a veszélyhelyzeti kormányzást és álljanak vissza a parlamenten keresztüli jogalkotásra!
Miért fontos?
A magyar kormány a saját hatalmának bebiztosítására és politikai tőke kovácsolására használja fel a veszélyhelyzeti kormányzást. 2022-ben például 267 kormányrendelet született a veszélyhelyzetre hivatkozva, ez az összes tavalyi jogszabály 18,5 százaléka – köztük például olyan, a háborúhoz még közvetetten sem kapcsolódó törvények, mint a tanárok kirúgását vagy a kormány korábbi tevékenységének eltitkolását megkönnyítő jogszabályok.
A parlamentáris rendszerünk eképpen történő kiüresítése, képviselőink és így minden magyar polgár alapvető jogaitól való megfosztása, nem más mint a társadalom szinte teljes kizárása a jogalkotásból, ami tovább sodorja az országot az autoriter és antidemokratikus rendszer berendezkedés felé.
Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI