Az ünnepeinkről való méltó megemlékezésekre és az ezekkel kapcsolatos közös élményekre szükség van, ezt sosem vitattuk. Azonban lehet ezt másképp, okosabban, környezetbarátabb és emberközelibb módon is csinálni.
Harmadik éve tiltakozunk az ellen, hogy a kormány milliárdokat költsön mindannyiunk pénzéből a tűzijátékra. 2020. július 18-án közösen ünnepeltük, hogy a kormány letett a környezetszennyező, állatokat veszélyeztető tűzijátékról – a SzabadaHangon tiltakozó 130 ezer ember követelésének eleget téve. Akkor állatvédő szervezetekkel közösen példát is mutattunk egy pénztárca- és állatbarát ünnepre: a Szabadság térre látogatók tűztánc bemutatóban és fényfestésben gyönyörködhettek.
Idén újra tiltakozásba kezdtünk, és ez a kampányunk augusztus 27-én mérföldkőhöz ért. Július elején indult a SzabadaHang felületén az a petíció, amelyben arra kértük a kormányt, hogy a jelen gazdasági helyzetben (se) rendezze meg Európa legnagyobb tűzijátékát. Már a petíció indulását követő napokban több tízezren írták alá a követeléseinket, és értettek egyet azzal, hogy egy ilyen környezet- és állatkínzó szórakozás helyett más alternatívát is lehet találni, amivel büszkén és méltóságteljesen meg lehet emlékezni az államalapításra, és nem kerül több milliárd forintba.
Érthetetlen, hogy miközben folyamatosan drágulnak az élelmiszerek, napról-napra nő az infláció, romlik a forint, és nyakunkon van egy újabb gazdasági, energetikai és szociális válság, a kormány miért dönt úgy, hogy soha nem látott mértékű pénzt költ el egyetlen napon. A kampány során több akciót is szerveztünk, hogy jobb belátásra bírjuk a döntéshozókat és meggyőzzük őket a több százezer aláíróval együtt arról, hogy jelen helyzetben egy felelős kormány nem tűzijátékra költi az adófizetők pénzét.
Első körben a Margitszigetre sétáltunk ki, hogy megkérdezzük a járókelőket, mit gondolnak arról, hogy a kormány milliárdokat durrogtat el fél óra alatt. Abban egyetértés volt, hogy augusztus 20. és az államalapítás fontos, de a jelen gazdasági helyzetben a tűzijáték költségeit sokkal fontosabb ügyekre kellene fordítani.
Ezt követően Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztoshoz látogattunk el a veszprémi fogadóórájára, hogy az aHang budapesti és veszprémi tagjaival közösen kérdezzük meg, mit gondol a tűzijáték megtartásáról és ezzel kapcsolatban az állatok védelméről. A petíciót átadtuk a kormánybiztosnak, de érdemi válaszokat nem kaptunk, pusztán annyit, hogy szerinte jelenleg ez nem prioritás az állatvédelemben.
Amikor a petíciót már több mint 150 ezren írták alá, és egyre nagyobb nyomás alá került a kormány, akkor Kovács Zoltán, Magyarország kormányzati kommunikációért felelős államtitkára is reagált a tiltakozásra: nettó politikai hangulatkeltésnek minősítette. Ekkor úgy döntöttünk, hogy az augusztus 20-i programsorozat megszervezéséért felelős, a Rogán Antal által felügyelt Magyar Turisztikai Ügynökség elé vonulunk.
Augusztus 3-án a petíciónkkal együtt egy több pontból álló kérdéssort is átadtunk nekik, amelyben olyan kérdésekre vártuk a választ, hogy hány pályázó nyújtott be sikeres pályázatot a tűzijáték megtartására, vagy hogy milyen költségekkel járna az, hogyha a rossz időjárási körülmények miatt kellene lefújni az eseményt. A sajtótájékoztatóval egybekötött akciónk során több aláíró is megafont ragadott, hogy elmondja, ők miért ellenzik a tűzijáték megtartását.
Hiába küldtük el a kérdéseinket az MTÜ vezetői mellett Rogán Antalnak, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszternek és Orbán Viktor miniszterelnöknek, még csak válaszra sem méltatták az akkor már több, mint 180 ezer tiltakozót.
Augusztus 20. előtt két héttel újabb akcióba kezdtünk, a támogatóinknak köszönhetően több ezer matricát, plakátot és kitűzőt tudtunk készíttetni, amelyekkel több mint 150 aktivista ellepte a budapesti eseménysorozat és a tűzijáték helyszíneit.
Augusztus 20-a délután az időjárási előrejelzések miatt a szervezők lefújták a tűzijátékot – majd miután mégsem lett vihar, az azt követő hétfőn kirúgták a Magyar Meteorológiai Szolgálat vezetőit. A tűzijáték új időpontja augusztus 27. lett, ez pedig azt jelentette, hogy a fellövések helyszíneinek őrzése, biztonságban tartása újabb súlyos összegekkel terhelte a rendezvényt.
Hiába követelték egyre többen, hogy a kormány már ne lője fel a milliárdokat, ha már nem sikerült megtartani az államalapítás ünnepén a tűzijátékot, a politikai-ideológiai okok erősebbek voltak a döntéshozók részéről.
Végül augusztus 27-én a rakpartra mentünk, hogy megmutassuk és felhívjuk az emberek figyelmét arra, hogy a tűzijáték nem más, mint pénzégetés. Közösségi finanszírozásból vettünk két vetítőgépet, hogy a tűzijáték előtt és után fényjátékkal üzenjünk a döntéshozóknak. A Szabadság-hídnál és a Kossuth téren a Miniszterelnökség épületénél több ezren nézték a tűzijátékot, így ők mind találkoztak a mi üzenetünkkel is.
Az akciónk üzeneteivel világítottunk rá a kormány képmutatására: miközben több milliárdból megszervezik Európa legnagyobb tűzijátékát, a lakosságot spórolásra szólítják fel. A vetítésünkre elsöprően sok pozitív visszajelzést kaptunk a helyszínen. A legkedvesebb talán az volt, amikor egy járókelő azt mondta, hogy ez többet ér, mint az egész tűzijáték.
Az idei kampányunk végül Magyarország legnagyobb aktív petíciója lett közel 200 ezer aláíróval, ennek ellenére a kormány nem hátrált meg. Így sem volt eredmények nélküli az akciónk, számos kis- és nagyváros mondta le a tűzijátékot, és döntöttek úgy, hogy annak költségeit szociális ügyekre fordítják.
Nem állunk le, és nem adjuk fel! A következő időszakban azt fogjuk felmérni, hogy milyen hatással volt a tűzijáték a háziállatokra, hányan menekültek el az otthonukból; és mivel több tucat településen fújták le idén a tűzijátékot, szeretnénk elérni azt, hogy ezek hosszú távú változások legyenek.
Mi továbbra is azt mondjuk, hogy a méregdrága, környezetszennyező és állatkínzó tűzijáték helyett olyan alternatívát kell találni, amely a büszke és méltóságteljes ünneplésre nyújt lehetőséget.