2022 szeptemberében szembesült több száz hátrányos helyzetű felnőtt és gyermek azzal a ténnyel, hogy október 15-től nem lesz lakhatása.
A Tiborcz Istvánnal is üzletelő Jellinek Dániel tulajdonában lévő Indotek Group üzemeltet egy munkásszállót a Csepel Művek területén. Az energiaárak drasztikus növekedésére hivatkozva azt tervezték, hogy október 15-én bezárják a szállót.
Ezzel a döntéssel azt kockáztatták, hogy több száz ember kerül utcára, hiszen jelenleg nincs hely a budapesti szociális ellátórendszerben ennyi ember részére, illetve a megnövekedett bérleti díjak miatt az albérlet sem opció a legtöbbjük számára. Az RTL riportjában egy ott lakó háromgyermekes apuka úgy nyilatkozott, hogy egy hónapra több mint 100 ezer forintot fizet a munkásszállónak, viszont egy lakás kaucióját már nem tudná kifizetni, illetve roma származása miatt még nehezebb dolga van az albérletpiacon.
“Célunk a hátrányos helyzetben lévő gyermekek fejlődésének gátját jelentő tényezők csökkentése. Célul tűztük ki, hogy 2025-re 1000 hátrányos helyzetű gyermek életminőségét javítjuk…”
Ez a mondat olvasható az Indotek Group honlapján a társadalmi felelősségvállalás fülnél. Ez egy rendkívül ambiciózus cél, ami önmagában egy jó dolog. Ellenben a munkásszálló bezárása teljes mértékben ellene megy ennek a iránynak, így azt éreztük, hogy ezek csupán üres szavak, képmutatás.
Ezért indítottunk levélküldő kampányt, ennek keretében közel 3000 levelet küldtünk Jellinek Dániel e-mail fiókjába.
A levélírók emlékeztették Jellineket cége társadalmi felelősségvállalási missziója és a csepeli kilakoltási projektje között feszülő ellentmondásra is. Az Indotek Group honlapja szerint a csoport célja, “hogy a felnövekvő generáció tagjai biztonságos, védett, szeretetteljes környezetben nevelkedjenek fel, ezért az ő támogatásuk mellett vállalatunktól kiemelt figyelmet kapnak azok a szervezetek, akik az egyének és a családok megerősödéséért tesznek.”
A 2700 levélküldő állampolgár felhívta Jellinek figyelmét arra is, hogy az Indotek Group, a 2025-ig vállalt céljainak 5%-át tudná teljesíteni a szállón jelenleg is lakó 50 hátrányos helyzetű gyermek lakhatásának biztosításával.
A levélküldő kampány pénteken indult, majd az azt követő első szerdán Jellinek a döntését visszavonta, és továbbra is üzemeltetni fogja a munkásszállót, sőt még korszerűsítést is végez. Ez egy hatalmas eredmény, ráadásul kevesebb, mint egy hét alatt, közösen vittük véghez ezt a győzelmet. Óriási köszönet érte!
Jellinek döntéséhez nagyban hozzájárult, hogy alig pár nap alatt összesen 2700 elektronikus levelet küldtünk postafiókjába Csepelről és az ország számos pontjáról, amiben arra kértük, hogy térjen jobb belátásra.
Az aHangnál kiemelten fontosnak tartjuk, hogy továbbra is rávilágítsunk a társadalmi igazságtalanságokra és aktívan cselekedjünk, amikor az aránytalan hatalmi viszonyok miatt a kevésbé szerencsés helyzetben lévők húzzák a rövidebbet. A tartós változáshoz minden szereplőnek kellő mértékben kell kivenni részét a társadalmi felelősségvállalásból, legyen az Jellinek Dániel, vagy akár a mindenkori kormány.